Noyabrın 28-də Azərbaycan Respublikasının Şri-Lanka Demokratik Sosialist Respublikasında yeni təyin olunmuş qeyri-rezident səfiri Elçin Hüseynli etimadnaməsini bu ölkənin Prezidenti Anura Kumara Dissanayakeyə təqdim edib.
Paytaxt Kolombo şəhərində keçirilmiş rəsmi təqdimat mərasimindən sonra Prezident Anura Kumara Dissanayake səfirlə söhbət zamanı onu təyinatı münasibətilə təbrik edib və fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Səfir Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin səmimi salamlarını Şri-Lanka dövlətinin başçısına çatdırıb.
Prezident Anura Kumara Dissanayake minnətdarlığını bildirib, öz növbəsində onun da səmimi salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırmağı xahiş edib.
Görüşdə, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində səmərəli əməkdaşlığın həyata keçirildiyi qeyd olunub, ikitərəfli əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Diplomat həmin gün Şri-Lankanın xarici işlər naziri Vijita Herat ilə də görüşüb. Görüşdə ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi-ticarət, turizm, təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti müzakirə olunub, əlaqələrin daha da inkişafı üçün praktik addımların və nəticəyönümlü fəaliyyətlərin həyata keçirilməsi razılaşdırılıb.
Səfir həmsöhbətinə Azərbaycanın uğurla ev sahibliyi COP29-un nəticələri, o cümlədən ölkəmizin iqlim dəyişikliyi üzrə fəaliyyət gündəliyi və qlobal təşəbbüsləri barədə məlumat verib.

Elchin Huseynli, Azerbaijan’s non-resident Ambassador to the Democratic Socialist Republic of Sri Lanka, presented his credentials to President Anura Kumara Dissanayake on Friday.
The Sri Lankan President congratulated Ambassador Huseynli on his appointment and wished him success in his diplomatic mission.
The Ambassador conveyed the greetings of Azerbaijani President Ilham Aliyev to President Dissanayake.
The Sri Lankan President expressed gratitude for the greetings and asked the ambassador to pass on his regards to the Azerbaijani head of state.
The discussion highlighted the fruitful cooperation between Azerbaijan and Sri Lanka within international organizations and emphasized the importance of strengthening bilateral ties.
The Azerbaijani diplomat also met with Vijitha Herath, the country’s Minister of Foreign Affairs, Foreign Employment and Tourism, to discuss political, economic, trade, tourism, and educational cooperation. Both sides agreed to take practical, result-oriented steps to enhance bilateral relations.
Huseynli briefed the Sri Lankan FM on Azerbaijan’s successful hosting of COP29 and its global climate action initiatives.