Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Maldiv Prezidenti ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 14-də Maldiv Respublikasının Prezidenti Məhəmməd Muizzu ilə görüşüb.
Məhəmməd Muizzu COP29-un yüksək səviyyədə təşkili ilə bağlı Prezident İlham Əliyevə təşəkkürünü ifadə etdi.
Dövlətimizin başçısı bu tədbirdə iştirakla bağlı dəvəti qəbul etdiyinə görə Maldiv Prezidentinə minnətdarlığını bildirdi.
Prezident İlham Əliyev Maldivin də ada dövləti olaraq iqlim dəyişmələrinin təsirlərinə məruz qaldığını dedi.
Azərbaycan Prezidenti Maldiv Prezidenti Məhəmməd Muizzunun ölkəmizə səfəri çərçivəsində aparılan müzakirələrin ikitərəfli əlaqələrimizin inkişafına təkan verəcəyinə ümidvarlığını bildirdi.
Qonaq da öz növbəsində ölkəsinin iqlim dəyişmələrinə məruz qaldığını təsdiqlədi. O, bu yaxınlarda Maldiv-Bakı birbaşa uçuşlarının açılmasının ölkələrimiz arasında turizm və insanlararası əlaqələrin inkişafına təkan verəcəyinə əminliyini bildirdi. Məhəmməd Muizzu Maldivin Azərbaycan vətəndaşları üçün vizasız rejim tətbiq etdiyini deyərək, bunun qarşılıqlı xarakter alacağına ümidvarlığını ifadə etdi.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında turizm, sərmayələr və qarşılıqlı maraq doğuran digər sahələrdə əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparıldı.

President of Azerbaijan Ilham Aliyev met with President of the Maldives
On November 14, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, met with Mohamed Muizzu, President of the Republic of Maldives.
Mohamed Muizzu expressed his gratitude to President Ilham Aliyev for the excellent organization of COP29.
The Azerbaijani leader thanked the President of the Maldives for accepting the invitation to participate in the event.
President Ilham Aliyev stated that the Maldives, as an island nation, is particularly vulnerable to the impacts of climate change.
President Ilham Aliyev expressed hope that the discussions during President Mohamed Muizzu’s visit to Azerbaijan would give impetus to the development of bilateral relations.
The Maldivian leader also confirmed that his country is affected by climate change. He expressed confidence that the recent launch of direct flights between the Maldives and Baku would boost tourism and people-to-people ties between the two countries. Mohamed Muizzu also highlighted that the Maldives has implemented a visa-free regime for Azerbaijani citizens and expressed hope that this would be reciprocated in the future.
During the conversation, the Presidents exchanged views on cooperation between the two countries in tourism, investments, and other areas of mutual interest.