Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 14-də Nepalın Prezidenti Ramçandra Paudel ilə görüşüb.
Nepal Prezidenti qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirdi.
COP29-un yüksək səviyyədə keçirildiyini deyən Ramçandra Paudel ölkəmizə səfəri zamanı Azərbaycan mədəniyyəti ilə tanış olduğunu məmnunluqla qeyd etdi. O, ümidvar olduğunu bildirdi ki, COP29 Nepal kimi inkişaf etməkdə olan ölkələrin maraqlarını nəzərə alacaqdır.
Azərbaycan ilə Nepal arasında dostluq münasibətlərinin mövcud olduğunu vurğulayan ali qonaq beynəlxalq təşkilatlarda, həmçinin iqlim dəyişmələri və davamlı inkişaf məsələlərində əməkdaşlığımıza toxundu.
Nepal Prezidenti Azərbaycanda şahidi olduğu inkişafın onda dərin təəssürat hissi yaratdığını dedi. O, ölkəsinin uzun keçid prosesindən sonra davamlı inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu bildirərək xarici sərmayədarları dəvət etmək istədiklərini vurğuladı, turizm və hidroenergetika sahələrinin önəminə toxundu.
Ramçandra Paudel bildirdi ki, Nepalın karbon emissiyası az olsa da, onlar iqlim dəyişmələrinin mənfi fəsadları ilə üzləşirlər.
Azərbaycan və Nepal prezidentlərinin ilk görüşünün tarixi əhəmiyyətini qeyd edən dövlətimizin başçısı bu görüşün əlaqələrimizin inkişafına təkan verəcəyinə ümidvarlığını bildirdi.
Azərbaycan Prezidenti iqtisadi-ticari əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin önəminə toxundu.
Söhbət zamanı BMT və bir sıra digər beynəlxalq təşkilatlarda əməkdaşlıq və qarşılıqlı dəstək, Xarici İşlər nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr, həmçinin Azərbaycanın COP sədrliyi dövründə iqlim dəyişikliyi mövzusunda işbirliyi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.

On November 14, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, met with Ramchandra Paudel, President of Nepal.
President Paudel expressed his gratitude for the warm hospitality and praised the high-level organization of COP29. He noted with pleasure his exposure to Azerbaijani culture during his visit and voiced hope that COP29 would consider the interests of developing nations like Nepal.
The Nepalese President highlighted the existing friendly relations between Azerbaijan and Nepal, mentioning cooperation within international organizations as well as on climate change, and sustainable development matters.
He pointed out that he was deeply impressed by Azerbaijan’s progress and stated that Nepal, now entering a phase of sustainable development after a lengthy transition, is eager to attract foreign investors, particularly in the tourism and hydropower sectors.
Ramchandra Paudel went on to say that despite its low carbon emissions, Nepal faces serious consequences from climate change.
President Ilham Aliyev noted the historic significance of this first meeting between the Presidents of Azerbaijan and Nepal, expressing hope that it would give a boost to bilateral relations. He emphasized the importance of enhancing economic and trade ties.
The meeting also included discussions on cooperation and mutual support within the UN and other international organizations, political consultations between the foreign ministries, and climate change collaboration during Azerbaijan’s COP presidency.