Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Vişeqrad qrupu və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin iclasında çıxışı
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Vişeqrad qrupu və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin iclasında çıxışı
12 aprel 2017, Varşava
Möhtərəm nazir Vaşikovski,
Komissar Hahn,
Şərq Tərəfdaşlığı və V4 Qrupunun illik Nazirlər dialoquna ev sahibliyi etdiyi üçün Vişeqrad Qrupunun sədri kimi Polşaya dərin təşəkkürümüzü bildiririk. Bu ənənəvi format əməkdaşlığımızın hazırkı durumunun nəzərdən keçirilməsi, həmçinin gələcək birgə fəaliyyətimizin yol və vasitələrinin müzakirəsi üçün gözəl imkandır.
Azərbaycan Avropa İttifaqının etibarlı tərəfdaşı olub və Avropa İttifaqı ilə qarşılqlı hörmət, bərabər tərəfdaşlıq və ümumi maraqlara əsaslanan münasibətlərin inkişaf etdirilməsi istiqamətində qəti siyasi iradə nümayiş etdirmişdir.
Biz “suverenlik, müstəqillik və dövlətlərin ərazi bütövlüyü, sərhədlərin toxunulmazlığı və münaqişələrin sülh yolu ilə həlli Avropa təhlükəsizlik nizamı üçün əsas elemetlərdir və bu prinsiplər Avropa İttifaqının daxilində və kənarda olan bütün dövlətlərə şamil edilir” bəndinin də əks olunduğu 2016-cı ildə qəbul edilmiş Avropa İttifaqı Xarici və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Qlobal Strategiyasına sadiqliyini alqışlayırıq.
Fevral ayında Azərbaycan Prezidentinin Brüsselə səfəri yeni ikitərəfli sənəd üzrə rəsmi danışıqlar prosesinin başlanması ilə ikitərəfli münasibətlərdə yeni səhifə açdı.
Azərbaycan bu yeni və uzaqgörən sənədin əlaqələrimizin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə qalxmasına yol açacağına inanaraq, danışıqlar prosesinə daxil olur və inanırıq ki, bu, dəyişkən siyasi və təhlükəsizlik mühiti fonunda tərəflərin ehtiyac və prioritetlərini qarşılayacaq.
Sədr dövlət olaraq Polşanın təqdim etdiyi konsepsiya sənədində də əks olunduğu kimi, uzlaşma (connectivity) məsələsinə xüsusi diqqət yeriməklə, sektorlar üzrə əməkdaşlıq həqiqətən də qarşılıqlı maraqlarımıza əsaslanan ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyimizin inkişafında vacib rol oynayır.
Enerji sahəsində strateji əməkdaşlıq əlaqələrimizin özülü olmaqda davam edir. Cənub Qaz Dəhlizi istehsalçı, tranzit ölkələri və istehlakçıların maraqları arasında düzgün tarazlığı ilə enerji təhlükəsizliyi və şaxələndirilməsi üzrə unikal layihədir. Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin vaxtında yerinə yetirilməsinə qəti siyasi dəstək Azərbaycan tərəfindən təşkil edilən və CQD ölkələri, tərəfdaş dövlətlər və Avropa Komissiyasının yüksək səviyyəli rəsmilərinin iştirak etdiyi Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurasının III Görüşündə bir daha bəyan edilmişdir.
Biz ümumi maraqlarımıza uyğun gələn digər sahələr, o cümlədən uzlaşma, ətraf mühit, təhsil, turizm, mədəniyyət və mobillik, həmçinin insanlararası təmaslar, kiçik və orta sahibkarlığın dəstəklənməsi sahəsində də dialoqu inkişaf etdirmək niyyətindəyik.
Asiya və Avropa arasında təbii körpü kimi strateji roluna görə Azərbaycan hər zaman regional və trans-regional uzlaşma təşəbbüslərinin fəal iştirakçısı və reallaşmasında aparıcı rol oynayan dövlət olub. Bu gün Azərbaycan coğrafi qovşaq adlandırılan Şərq-Qərb və Şimal-Cənub dəhlizlərinin təşviqi üçün üç mühüm layihənin yerinə yetirilməsinə qoşulub.
Strateji Bakı-Tbilisi-Qars (BTQ) layihəsi, Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə arasında dəmiryol xəttinin istifadəyə verilməsi regional ticarəti asanlaşdıracaq və Şərq və Qərb arasında fasiləsiz dəmiryolu xəttinə çıxışı mümkün edəcək. Biz layihənin bu il başa çatdırılmasını gözləyirik. Asiya və Avropa arasında daşımaların qiymət və vaxt baxımından effektliyini artırmaqla, BTQ hazırkı yollara güclü alternativdir.
2016-cı ildə Çindən başlayaraq Mərkəzi Asiya, Xəzər dənizi, daha sonra Azərbaycan və Gürcüstanı keçməklə Avropaya istiqamətlənən konteyner qatarını istifadəyə verdik. Bu sınaq qatarı sübut etdi ki, bu yol tranzit müddətini 30-35 gündən 15 günədək azalda bilər.
Azərbaycan həmçinin digər önəmli layihənin, illik 25 milyon ton yük potensialı olan və Xəzər dənizində ən böyük və çoxməqsədli limanın-yeni Bakı Beynəlxalq Dəniz Limanınin (Ələt) tikintisinə başlayıb. Avropa, Rusiya və İranın dəmiryolları qovşağında və Bakı hava limanının yaxınlığında yerləşən Ələt limanı regional mərkəzə kəsintisiz əlaqə və hava yükdaşıması, həmçinin digər Xəzər dənizi limanlarına səmərəli dəmiryol çıxışı əldə etməyə imkan yaradacaq.
“TEN-T-in inkişafı” (Trans European Transport Network-TEN-T(Trans Avropa Nəqliyyat Şəbəkəsi)) üzrə keçən il Rotterdamda qəbul edilmiş Nazirlər Bəyanatı nəqliyyat dialoqunu irəlilətmək üçün dolğun platforma təqdim edir. Biz Şərq-Qərb dəhlizinin Azərbaycan hissəsi, yol və dəmiryol xətlərinin TEN-T mərkəzi şəbəkəsinə, həmçinin Şimal-Cənub dəhlizinin TNT-T hərtərəfli şəbəkələrinə daxil edilməsini alqışlayırıq.
Çini Avropa ilə birləşdirən Trans Xəzər Beynəlxalq Tranzit Xətti kimi regional layihələrə Mərkəzi Asiya dövlətləri və Türkiyə də daxil olmaqla, daha geniş iştirak nəzərdən keçirilməlidir. Bu həmçinin Avropa İttifaqının trans Avropa şəbəkələrinin daha sonra Şərqə genişləndirilməsi məqsədi daşıyan Avropa İttifaqının uzlaşma (connectivity) gündəliyinə də uyğun olacaq.
Şərq Tərəfdaşlığının gələcəyi böyük ölçüdə münaqişələrdən əziyyət çəkən regionlarda davamlı təhlükəsizlik, sülh və sabitliyin bərqərar olmasından asılıdır. Biz düşünürük ki, Avropa İttifaqının vaxtında və fəal rolu regionumuzda sabitlik və inkişaf baxımından əhəmiyyətlidir.
Azərbaycan münaqişənin danışıqlar yolu və beynəlxalq hüququn prinsiplərinə əsaslanan yol xəritəsi üzrə həllində maraqlıdır. Xüsusilə də bu, 2016-cı il Avropa İttifaqının Xarici və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Qlobal Strategiyasında əks olunub. Eyni zamanda, onilliklərdir ki, davam edən danışıqlar heç bir nəticə verməzsə, Azərbaycan pozulmuş ərazi bütövlüyünü sərəncamında olan mümkün bütün vasitələrlə bərpa etmək hüququnu özündə saxlayır.
Dəfələrlə bəyan edildiyi kimi, Azərbaycan hökuməti Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionunun erməni və azərbaycanlı icmalarının birgəyaşayışına bütün növ zəmanət verməyə hazırdır. Azərbaycanın münaqişənin həll edilməsi istiqamətində cəhdlərinin əksinə olaraq, Ermənistan işğal edilmiş ərazilərin demoqrafik xüsusiyyətlərini dəyişdirmək üçün məqsədli siyasət yürüdür, həmçinin işğal edilmiş ərazilərdə qanunsuz “seçkilər” və “referendum” keçirir. İşğal edilmiş ərazilərdə keçirilmiş ən son qanunsuz “referendum” Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasının əleyhinə yönəlmiş daha bir təxribat xarakterli addımdır. Bu qanunsuz fəaliyyət beynəlxalq birlik tərəfindən rədd edilib.
2016-cı il aprel hadisələri və 25 fevral 2017-ci ildə təmas xəttində baş verən ən son təxribatlar “nə hərb, nə sülh” vəziyyətinin həssaslığını sübut etdi.
Dəyərli həmkarlar,
Yuxarıda qeyd edilən narahatlıqlara baxmayaraq və Avropa İttifaqı qonşuluğunda geosiyasi və təhlükəsizlik dəyişiklikləri və çağırışları fonunda Avropa İttifaqı ilə dialoqun gücləndirilməsi bizim prioritetlərimiz sırasındadır. Son illərdə Şərq Tərəfdaşlığının ikitərəfli və çoxtərəfli istiqamətləri avropalı tərəfdaşlarla təcrübələrin bölüşülməsi və ən yaxşı praktikanın mübadiləsində faydalı vasitə olduğunu sübut edib.
Aprel ayının sonunda Avropa İttifaqı ilə yeni ikitərəfli razılaşma üzrə danışıqlara başlayacağıq. Azərbaycan üçün ən mühüm element ondan ibarətdir ki, yeni Razılaşma kifayət qədər aydın şəkildə Avropa İttifaqının Azərbaycanın suverenliyi, müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına dəstəyi və hörməti və bu mövqeyə uyğun fəaliyyətə sadiqliyi əks etdirir. Xüsusilə də bu, 2016-cı il Avropa İttifaqının Xarici və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Qlobal Strategiyasında əks olunub.
Azərbaycanın, eləcə də Şərq Tərəfdaşlığının digər ölkələrinin ərazi bütövlüyünə hörmət yalnız bizim maraqlarımız üçün deyil, həmçinin Avropa İttifaqının da maraqlarına uyğundur və regionun inkişafı üçün önəmlidir.

Statement by Foreign Minister Elmar Mammadyarov at the meeting of Ministers of Foreign Affairs of Visegrad (V4) Group and Eastern Partnership countries
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the meeting of Ministers of Foreign Affairs of Visegrad (V4) Group and Eastern Partnership countries
April 12, 2017, Warsaw
Dear Minister Waszczykowski,
Commissioner Hahn,
Distinguished colleagues,
I would like to extend our gratitude to the Polish Presidency of the Visegrad Group for hosting annual Ministerial dialogue of V4 and Eastern Partnership. This traditional format is an excellent opportunity to review state of play on our cooperation, as well as to deliberate on ways and means for further synergy.
Azerbaijan has been a reliable EU partner and has demonstrated a strong political will to develop relationship with EU based on mutual respect, equal partnership and common interests.
We welcome the EU’s commitment in the Global Strategy for the EU’s Foreign and Security Policy, adopted in 2016,that “the sovereignty, independence and territorial integrity of states, the inviolability of borders and peaceful settlement of disputes are key elements of the European security order and these principles apply to all states, both within and beyond the EU’s borders”.
Recent visit of President of Azerbaijan to Brussels in February opened a new chapter in bilateral ties with official launching of negotiations process on a new bilateral document.
Azerbaijan is entering into negotiation process with strong belief that the new and ambitious agreement will upgrade our ties to a level of strategic partnership and would meet the needs and the priorities of the parties in the changing political and security environment.
As it was also reflected in the “food-for-thought” paper of the Polish Presidency, sectoral cooperation with specific focus on connectivity issues indeed plays an important role in developing our bilateral and multilateral cooperation agenda based on our mutual interests.
Strategic partnership in the field of energy remains the cornerstone of our cooperation. The Southern Gas Corridor (SGC) is a unique project of energy security and diversification with right balance of interests between producers, transit countries and consumers. Strong political support for timely implementation of SGC has been once again expressed during the 3rd Meeting of SGC Advisory Council, recently hosted by Azerbaijan and attended by high level dignitaries from SGC countries, partner states and European Commission.
We are willing to enhance our dialogue in other areas of common interest, inter alia, connectivity, environment, education, tourism, culture and mobility, as well as people-to-people contact, support for small and medium enterprises.
Due to its strategic role of a natural bridge between Asia and Europe, Azerbaijan has always been an active participant and key enabler of regional and trans-regional connectivity initiatives. Today Azerbaijan has involved in implementation of three major projects to promote East-West and North-South corridors, so called geographical crossroad.
Launch of the strategic Baku – Tbilisi – Kars project (BTK), railroad connection between Azerbaijan, Georgia and Turkey will facilitate regional trade and uninterrupted railway access between East and West. We expect that the project will be completed this year. With improving cost and time performance of shipments between Asia and Europe BTK will be a strong alternative to current routes.
In 2016 we launched the first container train starting from China crossing Central Asia, Caspian Sea further to Azerbaijan and Georgia with destination to Europe. This test train proved that this route can reduce the transit period from 30-35 to 15 days.
Azerbaijan is also embarking on another remarkable project - construction of a new Baku International Sea Trade Port (Alat) – the biggest and multi-purpose port in the Caspian Sea with potential capacity of handling 25 million tons of cargo annually. Standing at the intersection of railroad connections to Europe, Russia and Iran, and in close proximity to Baku airport the Alyat Port will allow seamless connection to regional hinterland and air cargo, as well as cost effective rail ferry access to other Caspian Sea ports.
Ministerial Declaration on “Developing the external dimension of the TEN-T” adopted last summer in Rotterdam provides solid platform to enhance our transport dialogue. We welcome the inclusion of the Azerbaijani part of the East-West corridor, both road and rail, into TEN-T core networks, as well as inclusion of the North-South corridor into TEN-T comprehensive networks.
For regional projects like Trans-Caspian International Transit Route, connecting China with Europe, broader participation, including Central Asian states and Turkey should be considered. This will also be in line with EU`s connectivity agenda aiming to expand trans-European networks further to the East.
Future of EaP strongly depends on lasting security, peace and stability in the Region suffered from conflicts. We believe that timely and active role to be played by the EU is important for stability and development in our region.
Azerbaijan is interested in a negotiated settlement of the conflict and roadmap based on principles of international law. Particularly, as it is enshrined in the Global Strategy for the EU’s Foreign and Security Policy-2016.
However, the country keeps all rights to restore its violated territorial integrity by all possible means in its disposal if already decades-old negotiations do not yield any results
As has repeatedly been stated, the Government of Azerbaijan is ready to provide all guarantees to the both (Armenian and Azerbaijani) communities of the Nagorno-Karabakh region. Contrary to Azerbaijan’s attempts to find a solution to the conflict, Armenia is continuously conducting a purposeful policy of changing the demographic nature of the occupied territories, as well as fabricating illegal “elections” or “referendums” in the occupied Nagorno-Karabakh. The most recent illegal “referendum” in the occupied territories proved to be yet another provocative attempt against the constitutional order of the Republic of Azerbaijan. This illegal action has been rejected by the international community.
The April events of 2016 and the most recent provocation taken place in the Line of Contact on February 25, 2017 proved the fragility of the situation of “no war, no peace”.
Despite above-mentioned concerns and against the backdrop of geopolitical and security changes and challenges in the EU neighbourhood, strengthening dialogue with the EU is among our priorities. Over the recent years bilateral and multilateral tracks of the EaP proved to be useful instruments in sharing experience and exchange of best practices with European partners.
At the end of April we are embarking on negotiations with EU on a new bilateral Agreement. It is a must for Azerbaijan that the new Agreement clearly reflects EU`s support for and respect to the sovereignty, independence, territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders of Azerbaijan.
The respect to the territorial integrity of Azerbaijan, as well as to other countries of EaP, is not only the issue for us; it is also the matter for the EU, and crucial for development of the region.