Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT-nin Baş katibi Antonio Qutereslə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının BMT-yə üzvülüyünün 25 illiyi münasibətilə keçirilən tədbirlərə qatılmaq məqsədilə Nyu-Yorkda səfərdə olan nazir Elmar Məmmədyarov BMT-nin Baş katibi Antonio Qutereslə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və BMT arasında münasibətlərin hazırkı durumundan məmnluluq ifadə olunub.
İlk olaraq, nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-Aliləri cənab İlham Əliyevin salamlarını A.Quteresə çatdırdı. A.Quteres Prezident İlham Əliyevlə görüşlərini məmnunluqla xatırladığını deyərək, onun salam və xoş arzularının çatdırılmasını xahiş etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın müstəqilliyinin ilk illərində BMT və onun ixtisaslaşmış təşkilatlarının Azərbaycana dəstəyinin, xüsusilə Ermənistanın təcavüzü nəticəsində qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşən vətəndaşlarımızın humanitar problemlərinin həll edilməsi məqsədilə göstərdiyi yardımların yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı.
E.Məmmədyarov həmçinin Azərbaycanın BMT Nizamnaməsi və beynəlxalq hüququn prinsipləri və məqsədlərinə sadiq olduğunu və BMT-nin fəaliyyətinə dəstək və tövhə verdiyini qeyd etdi. Azərbaycanın 2015-ci ildə keçirilən Dayanıqlı İnkişaf Sammitində 2016–2030-cu illər üçün təsdiqlənmiş Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə qoşulduğunu deyən E.Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-Aliləri İlham Əliyev tərəfindən Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurasının yaradılması haqqında Fərman verildiyini xatırladaraq, bu Şuranın 2030-cü ilə qədər qlobal inkişaf məqsədləri və hədəfləri çərçivəsində milli prioritetlərin və göstəricilərinin müəyyən edilməsi, müvafiq dövlət proqramlarının dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə uyğunlaşdırılması üzrə məsul olduğunu qeyd etdi.
E.Məmmədyarov Azərbaycanın inkişaf etməkdə olan həmçinin daha az inkişaf etmiş, həmçinin təbii fəlakətlərlə üzləşmiş ölkələrin ehtiyaclarının qarşılanmasına xüsusi diqqət yetirdiyini dedi və bu illər ərzində müxtəlif regionlardan olan bir sıra ölkələrə Heydər Əliyev Fondu və Xarici İşlər Nazirliyi nəzdində Azərbaycan Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi (AİDA) vasitəsilə humanitar və digər yardımlar göstərildiyini vurğuladı.
E.Məmmədyarov Azərbaycanın 2017-2019-cu illər üçün BMT-nin İqtisadi və Sosial Şurasına üzv seçilməsinin Azərbaycana beynəlxalq inkişafa töhfə vermək üçün əlavə imkan yaradacağını dedi.
Azərbaycan hökuməti tərəfindən milli və beynəlxalq səviyyədə mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqun təşviqinə xüsusi diqqət yetirildiyini deyən E.Məmmədyarov bu xüsuda 2016-ci ilin Multikulturalizm ili, 2017-ci ilin isə İslam Həmrəyliyi ili elan edildiyini əlavə etdi. Həmçinin, 2016-ci ilin aprel ayında Azərbaycanın Sivilizasiyaların Alyansının VII Qlobal Forumuna ev sahibliyi etdiyini diqqətə çatdırdı.
Azərbaycan - BMT əlaqələrinin inkişaf tarixində Azərbaycanın BMT Təhlükəsizlik Şurasına qeyri-daimi üzv seçilməsi, həmçinin ölkəmizin BMT TŞ-na sədrlik etməsinin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğuladı.
Elmar Məmmədyarov həmçinin Cənubi Qafqaz regionunda sülh və təhlükəsizliyə əsas təhdid olan Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin sülh yolu ilə nizamlanmasında BMT-nin rolundan bəhs edərək, münaqişənin həlli üçün baza sənədlərinin də məhz BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən qəbul edilmiş müvafiq qətnamələr olduğunu vurğuladı. Bu qətnamələrin tələblərinin hələ də yerinə yetirilməməsinin təəssüf doğurduğunu əlavə etdi. Nazir münaqişənin həlli üçün substantiv danışıqların davam etdirilməsinin vacibliyini vurğuladı.
A.Quteres Azərbaycanın BMT-nın təşəbbüslərində və proqramlarında yaxından əməkdaşlığının və münasibətlərin dərinləşməsi istiqamətindəki səylərinin yüksək qiymətləndirildiyini bildirdi və əməkdaşlıq üçün perspektiv vəd edən sahələrin müəyyən edilməsində bu kimi görüşlərin vacib olduğunu qeyd etdi.

: Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with António Guterres, the Secretary General of the UN
Minister Elmar Mammadyarov met with the Secretary General of the United Nations H.E António Guterres, within his visit to New York for attending the events dedicated to the 25th anniversary of Azerbaijan's membership to the United Nations.
Sides expressed their satisfactions with the current level of cooperation between Azerbaijan and the UN.
Minister Elmar Mammadyarov conveyed sincere greetings from the President of the Republic of Azerbaijan, H.E Ilham Aliyev to António Guterres. Gladly recalling the meetings with the President Ilham Aliyev, A. Guterres asked for delivering his greetings and best wishes.
Minister Elmar Mammadyarov talked about the highly-appreciated support of the UN and its specialized institutions to Azerbaijan since the beginning of its independence, in particular provided humanitarian aid and assistance for the internally displaced persons resulting from the aggression of Armenia.
Furthermore, E.Mammadyarov said that Azerbaijan has consistently demonstrated its strong commitment to the principles and purposes of the UN Charter and international law, and has staunchly supported the Organization and has actively contributed to its activities. He noted that Azerbaijan has joined the Sustainable Development Goals 2016-2030 and recalled Executive Order by the President of the Republic of Azerbaijan, H.E. Mr. Ilham Aliyev, on the Establishment of the National Coordination Council on Sustainable Development, which is instructed to identify national priorities and their indicators until 2030, in line with the global development goals and targets, adapt the relevant State programs and strategies to the SDGs and prepare annual national SDG progress reports.
Minister E.Mammadyarov emphasized that Azerbaijan has also paid particular attention to addressing the needs of the developing and least developed countries, as well as those recovering from natural disasters. He added that over the years, Azerbaijan has provided humanitarian and other assistance to a number of countries from different regions through Heydar Aliyev Foundation and Azerbaijan International Development Agency of the Ministry of Foreign Affairs.
E.Mammadyarov stressed out that election of Azerbaijan to ECOSOC for 2017-2019 would create further opportunities for Azerbaijan’s contributions to international development.
He also pointed that the Government of Azerbaijan attaches primary importance to the promotion of intercultural and interreligious dialogue at the national and international levels and added that 2016 and 2017 were declared the Year of Multiculturalism and the Year of Islamic Solidarity respectively in Azerbaijan. Furthermore, E.Mammadyarov mentioned that Azerbaijan proudly hosted the 7th Global Forum of the United Nations Alliance of Civilizations in April 2016, with the theme “Living together in inclusive societies: a challenge and a goal”.
Meanwhile he said that Azerbaijan’s membership to the UN Security Council on a non-permanent seat and Azerbaijan’s presidency of the Security Council remains one of the most important occasions in the history of Azerbaijan-UN relationship.
Talking about the role of the UN in the settlement of Armenia-Azerbaijan conflict, main threats to the peace and security in the South Caucasus region, E.Mammadyarov stressed out that the resolutions adopted by the UN Security Council are the basis for the resolution of the conflict. He regrettably added that the demands of those resolutions remain unfulfilled by Armenia. Minister E.Mammadyarov emphasized the importance of continuation of substantive negotiation for resolution of the conflict.
A.Guterres said that a close cooperation of Azerbaijan in the framework of the UN initiatives and programs and efforts being done for deepening of the relations are highly appreciated and added that this kind of meetings is a good platform for identifying perspective promising cooperation fields.