No:248/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin birgə bəyanatı
Təcavüzkar Ermənistan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində və transsərhəd səviyyədə su ehtiyalarının mühafizəsi və idarəçiliyi ilə bağlı beynəlxalq hüququn bütün prinsiplərini pozmaqda davam edir.
Ermənistan tərəfindən işğal altında saxlanılan Dağlıq Qarabağ bölgəsi və ətraf rayonlarımızda təbiətə qarşı düşmən münasibət və ekoloji terror regionun ətraf mühitinə ciddi təhlükə yaradır.
Ermənistan tərəfindən transsərhəd çayların ağır formada çirkləndirilməsi nəticəsində sözügedən çaylarda canlı aləmin yaşayışı üçün böyük təhlükə yaranıb. Bununla yanaşı, işğal olunmuş ərazilərdə su anbarlarından istifadə qeyri-mümkün olub və texniki xidmət göstərilmədiyindən ətraf ərazilərdə yaşayan əhali üçün potensial təhlükə mənbəyinə çevrilib.
Ermənistanın BMT-nin “Sərhəddən keçən su axınlarının və beynəlxalq göllərin mühafizəsi və istifadəsi üzrə” Konvensiyaya qoşulmaması sərhədlərarası su problemlərinin beynəlxalq normalar çərçivəsində həllini mümkünsüz edir.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin sözügedən regiondan dərhal çıxarılması, müstəqil mühəndis və hidroloqlar tərəfindən yerində təhqiqat aparılmasının təmin edilməsi tələbini özündə əks etdirən Avropa Şurası Parlament Assambleyası tərəfindən qəbul edilmiş Azərbaycanın sərhədyanı rayonlarının sakinlərinin qəsdən sudan məhrum edilməsi ilə bağlı 2016-cı ildə qəbul edilən 2085 saylı qətnamə icra edilməyib.
Əksinə, Ermənistan bu istiqamətdə fəaliyyəti daha da genişləndirib. Son günlər Ermənistanın Tavuş rayonunun Dovex kəndindən keçərək Qazax rayonunun Kəmərli kəndindəki su anbarına tökülən İncəsu çayının qarşısının alınması yerli əhalini sudan məhrum edib.
Beynəlxalq hüquq prinsiplərinin və insan hüquqlarının ciddi pozulması halı olan bu vəziyyət eyni zamanda, beynəlxalq səviyyədə qəbul edilmiş sənədlər, o cümlədən BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri və İqlim dəyişmələri üzrə Paris Sazişindən irəli gələn öhdəliklərin yerinə yetirilməsində ciddi çətinliklər yaradır.
Ermənistan rəhbərliyinin son zamanlar nümayiş etdirdiyi açıq təxribatçı fəaliyyətə ekoloji terror əməllərinin də əlavə olunması, bu təcavüzkar ölkənin beynəlxalq hüquq və fundamental insan haqqlarını kobud şəkildə pozmaqla yanaşı, bölgədə sülh və təhlükəsizliyə ciddi təhdid olaraq qalmaqda davam etdiyini göstərir.
Beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın qanunsuz fəaliyyətini sərt şəkildə qınamağa və işğalçı ölkənin bu kimi qeyri-qanuni əməllərinin qarşısının alınması üçün təxirəsalınmaz tədbirlər görməyə çağırırıq.

No:248/20, Joint Statement of the Ministry of Foreign Affairs and the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan
Aggressor state Armenia continues to violate all principles of international law related to the protection and management of water resources in the occupied territories of Azerbaijan and at the transboundary level.
The hostile attitude towards nature and environmental terror in the Nagorno-Karabakh region and surrounding districts of Azerbaijan currently occupied by Armenia,  pose a serious threat to the environment of the entire region.
As a result of the heavy pollution of transboundary rivers by Armenia, there is a great threat to the survival of wildlife in these rivers. At the same time, the use of reservoirs in the occupied territories has become impossible and has become a potential source of danger for the population living in the surrounding areas due to lack of maintenance.
Armenia's non-participation in the UN Convention on the "Protection and Use of Transboundary Watercourses and International Lakes" makes it impossible to resolve transboundary water issues within the framework of international norms.
Resolution No. 2085, adopted in 2016 by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe on deliberate deprivation of the residents of Azerbaijan's border regions of water, reflecting the demand of immediate withdrawal of the Armenian armed forces from the mentioned region and ensuring investigation of independent engineers and hydrologists on the spot, has not been implemented.
On the contrary, Armenia has expanded its activities in this direction. In recent days, the blockage of the Indjasu River, which runs through the village of Dovekh in the Tavush region of Armenia and flows into the reservoir in the village of Kemerli in the Gazakh region, has deprived the local population of water.
This situation, which is a serious violation of the principles of international law and human rights, also poses serious challenges to the implementation of internationally accepted instruments, including the obligations under the UN Sustainable Development Goals and the Paris Agreement on Climate Change.
The latest open provocative activities of the Armenian leadership, including the recent ecological terrorism show that the aggressor country in addition to grossly violating international law and fundamental human rights continues to be a serious threat to peace and security in the region.
We call on the international community to strongly condemn the illegal activity of Armenia and take urgent measures to prevent such unlawful actions of the aggressor state.