Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Cenevrədə ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri və Ermənistan Xarici İşlər naziri ilə görüşü başa çatıb.
Görüşdə nazir Ceyhun Bayramov münaqişənin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, eləcə də BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri və beynəlxalq təşkilatların qərar və sənədləri əsasında həllinə dair Azərbaycanın mövqeyini təqdim edib.
Humanitar tədbirlərdən bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın sərgilədiyi konstruktiv yanaşmanı vurğulayıb. Bu xüsusda, Azərbaycan tərəfindən birtərəfli qaydada cəsədlərin, habelə ahıl erməni qadınının Ermənistan tərəfinə təhvil verildiyini qeyd edib. Nazir Azərbaycanın bu təklifi çox öncədən irəli sürdüyünü bildirib.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin Ermənistanın beynəlxalq humanitar hüququ kobud şəkildə pozaraq mülki şəxsləri və yaşayış məntəqələrini məqsədli şəkildə atəşə tutmasının qəbuledilməz olduğunu vurğulayıb.

The meeting of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov with the co-chairs of the OSCE Minsk Group and the Minister of Foreign Affairs of Armenia in Geneva has ended.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov presented Azerbaijan's position on resolving the conflict on the basis of norms and principles of international law, as well as UN Security Council resolutions and decisions and documents of international organizations.
Speaking about humanitarian measures, Minister Jeyhun Bayramov stressed the constructive approach of Azerbaijan. In this regard, he noted that Azerbaijan unilaterally transferred the bodies, as well as an elderly Armenian woman to the Armenian side. The Minister informed that Azerbaijan put forward this proposal long ago.
Minister Jeyhun Bayramov also stressed that it is unacceptable for Armenia to deliberately fire on civilians and residential areas in gross violation of international humanitarian law.