Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və ADA Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümünə həsr edilmiş konfrans keçirilmişdir
23 fevral 2022-ci il tarixində ADA Universitetində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və ADA Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə əlaqədar konfrans həyata keçirilib. Tədbirdə Xarici İşlər Nazirliyi nəzdində fəaliyyət göstərən diplomatiya könüllüləri qrupunun üzvləri, habelə Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, ADA Universiteti və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının tələbələri iştirak edib.
Tədbirin əvvəlində Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadə Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı yürüdülən təcavüz siyasətinin ən ağır hadisələrindən olan Xocalı soyqırımı barədə danışıb, bu tarixin Azərbaycan gəncləri tərəfindən öyrənilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov Xocalı soyqırımı zamanı törədilən vəhşiliklərdən danışıb, Ermənistan tərəfindən beynəlxalq hüququn kobud şəkildə pozulduğunu qeyd edib. Nazir müavini Xocalı soyqırımının beynəlxalq hüquq kontekstində təhlilini aparıb. E.Məmmədov 44 günlük müharibədən sonra Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən soydaşlarımıza qarşı hər iki müharibədə törədilən hərbi cinayətlərin cəzasız qalmaması və mütləq şəkildə hüquqi müstəvidə qiymətin verilməsinin vacibliyini hər zaman öz çıxışlarında vurğuladığını qeyd edib. Nazir müavini, hazırda 17 dövlətin milli qanunvericilik orqanı, həmçinin ABŞ-ın 24 ştatının, eyni zamanda İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Türk Dövlətləri Təşkilatının Xocalıda dinc əhalinin qətliamını pisləyən və bunu soyqırımı və insanlıq əleyhinə cinayət aktı kimi dəyərləndirən çoxsaylı qətnamə və qərarlar qəbul etdiyini bildirib.
Daha sonra Xocalı şahidi Xəzəngül Əmirova çıxış edərək əsirlikdə yaşadıqlarını danışıb. O, Xocalı faciəsində atasını, anasını və 5 yaşlı bacısını itirməsini, bunun onun bugünədək həyatında buraxdığı izdən bəhs edib.
Çıxışlardan sonra tədbir iştirakçılarına Xocalı soyqırımından bəhs edən "Sonsuz dəhliz" filmi nümayiş etdirilib.

Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and ADA University jointly organized conference on the occasion of the 30th anniversary of the Khojaly genocide
On February 23, 2022, a conference dedicated to the 30th anniversary of the Khojaly genocide was held at ADA University jointly organized by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and ADA University. The event was attended by members of the group of diplomacy volunteers operating under the Ministry of Foreign Affairs, as well as students of Baku State University, Azerbaijan State University of Economics, ADA University and the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan.
At the beginning of the event, the memory of the victims of the Khojaly genocide was commemorated with a minute of silence.
Then, Deputy Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Elnur Mammadov spoke about the atrocities committed during the Khojaly genocide, noting that Armenia has grossly violated international law. The Deputy Minister analyzed the Khojaly genocide in the context of international law. E.Mammadov noted that after the 44-day war, the President of the Republic of Azerbaijan always stressed in his speeches that the war crimes committed by the armed forces of Armenia in both wars against our compatriots should not go unpunished, and also emphasized the need for their legal assessment. The Deputy Minister noted that at present, the national legislatures of 17 states, as well as 24 states of the USA, the Organization of Islamic Cooperation and the Organization of Turkic States, have adopted numerous resolutions and decrees condemning the massacre of civilians in Khojaly and regarding it as genocide and a criminal act against humanity.
Then Khojaly witness Khazangul Amirova spoke about her captivity. She spoke about the loss of her father, mother and 5-year-old sister in the Khojaly tragedy, and the traces it left in her life to this day.
After the speeches, the participants of the event were shown the film "Endless Corridor", about the Khojaly genocide.