E.N.Hüseynlinin Azərbaycan Respublikasının Hindistan Respublikasında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri təyin edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 15-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alıram:
Elçin Nəriman oğlu Hüseynli Azərbaycan Respublikasının Hindistan Respublikasında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri təyin edilsin.

Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on the appointment of Elchin Huseynli as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Republic of India
Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on the appointment of E. N. Huseynli as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Republic of India
Based on paragraph 15 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, I make a decision:
Elchin Nariman oglu Huseynli be appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Republic of India.