Azərbaycan səfiri etimadnaməsini Maldiv Prezidentinə təqdim edib
Azərbaycan Respublikasının Maldiv Respublikasına yeni təyin olunmuş qeyri-rezident səfiri Elçin Hüseynli sentyabrın 9-da etimadnaməsini bu ölkənin Prezidenti Məhəmməd Muizzuya təqdim edib.
Rəsmi təqdimetmə mərasimindən sonra keçirilən qəbul zamanı Prezident Muizzu səfiri təyinatı münasibətilə təbrik edib, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. O, ölkələrimiz arasında dostluq əlaqələrinin vəziyyətindən məmnunluğunu ifadə edib, münasibətlərin daha da genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğunu bildirib.
Səfir E.Hüseynli Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin salamlarını Prezident Məhəmməd Muizzuya çatdırıb.
Salamlara görə minnətdarlığını bildirən Prezident Muizzu öz növbəsində onun da salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırmağı xahiş edib.
Söhbət əsnasında Azərbaycan ilə Maldiv arasında ikitərəfli və çoxtərəfli formatlarda qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın uğurla davam etdirildiyi qeyd olunub. 2019-2023-cü illərdə Qoşulmama Hərəkatında sədrliyi dövründə Azərbaycanın həyata keçirdiyi qlobal təşəbbüslər, təşkilatın institusional inkişafı üzrə gördüyü işlər, Maldiv kimi inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətləri də daxil olmaqla 80-dən çox ölkəyə göstərdiyi humanitar, maliyyə yardımları barədə məlumat verilib.
Səfir BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının noyabrda Azərbaycanda keçiriləcək 29-cu sessiyasının (COP29) ev sahibi kimi ölkəmizin iqlim dəyişikliyinin inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətləri üçün yaratdığı problemlərə xüsusi diqqət ayırdığını, onların ehtiyaclarına və prioritetlərinə cavab verən razılaşma əldə etmək üçün maksimum səy göstərdiyini, milli səviyyədə geniş dəstək verdiyini diqqətə çatdırıb.
Prezident Muizzu COP29-un ev sahibi kimi Azərbaycanın göstərdiyi səyləri yüksək qiymətləndirərək, İqlim Fəaliyyəti üzrə Dünya Liderlərinin Sammitində iştirak üçün Azərbaycan Prezidentinin dəvətini qəbul etdiyini və bu mühüm qlobal tədbirə qatılacağını bildirib.
Maldivə səfəri çərçivəsində səfir E.Hüseynli, həmçinin bu ölkənin xarici işlər naziri Musa Zamir, dhivehi dili, mədəniyyət və irs naziri Adam Nasir İbrahim, həmçinin iqlim dəyişikliyi, ətraf mühit və enerji naziri Thoriq İbrahim ilə də görüşüb. Görüşlərdə siyasi, iqtisadi, turizm, hava bağlantısı, mədəniyyət və təhsil sahələrində əlaqələrə, COP29-a aid məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb, növbəti addımlar müzakirə olunub.

Ambassador of Azerbaijan presented his credentials to the President of Maldives
H.E. Mr. Elchin Huseynli, non-resident ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Maldives, presented his credentials to H.E. Dr. Muhammad Muizzu, the President of the Republic of Maldives, on September 9.
During the reception held after the official presentation ceremony, the President congratulated the ambassador on his appointment and wished him success in his work. He expressed his satisfaction with the state of friendly relations between Maldives and Azerbaijan and said that there is great potential for further expansion of relations.
Ambassador E. Huseynli conveyed the greetings of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to President Muhammed Muizzu.
Expressing his gratitude for the greetings, President Muizzu, in turn, asked him to convey his greetings to the head of our state.
During the conversation, it was noted that mutually beneficial cooperation between Azerbaijan and Maldives in bilateral and multilateral formats is successfully continued. Information was provided on the global initiatives carried out by Azerbaijan during its presidency of the Non-Aligned Movement in 2019-2023, the work done on the institutional development of the organization, the humanitarian and financial assistance provided to more than 80 countries, including developing small island states such as the Maldives.
The ambassador said that as the host of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) to be held in Azerbaijan in November, our country pays special attention to the problems caused by climate change for small island developing states, in order to reach an agreement that meets their needs and priorities. He pointed out that he made maximum efforts and gave wide support at the national level.
President Muizzu appreciated the efforts of Azerbaijan as the host of COP29 and said that he accepted the invitation of the President of Azerbaijan to participate in the Summit of World Leaders on Climate Action and will attend this important global event.
Within the framework of his visit to Maldives, Ambassador E. Huseynli also met with the Minister of Foreign Affairs Moosa Zamir, Minister of Dhivehi Language, Culture and Heritage Adam Nasir Ibrahim, as well as Minister of Climate Change, Environment and Energy Thorig Ibrahim. At the meetings, views were exchanged on relations in political, economic, tourism, air connection, cultural and educational fields, as well as issues related to COP29.